Op de Coolsingel stond tijdelijk een monument/gebouw met de woorden: ‘Aan den Slag. Rotterdammers weten van aanpakken’. Foto: Stadsarchief Rotterdam
Op de Coolsingel stond tijdelijk een monument/gebouw met de woorden: ‘Aan den Slag. Rotterdammers weten van aanpakken’. Foto: Stadsarchief Rotterdam
Oh ja, zo was het

Aan den Slag. Rotterdammers weten van aanpakken

Algemeen 2.143 keer gelezen

Rotterdam - De geschiedenis van Rotterdam in de twintigste eeuw is uiteraard niet exact in 1900 bij de eeuwwisseling begonnen. In de historische rubriek ‘Oh ja, zo was het’ laten we wekelijks een beeld van Rotterdam uit de vervlogen jaren van de 20e eeuw de revue passeren. Aflevering 64.

‘Aan den Slag. Rotterdammers weten van aanpakken’. Dat was de slogan waarmee de inwoners werden opgeroepen om de handen uit de mouwen te steken en de stad weer op te bouwen vlak na de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de bezetting kwam de wederopbouw niet van de grond. Er kon nauwelijks worden gebouwd. Maar na de bevrijding werd in hoog tempo aan de wederopbouw van stad en haven gewerkt.

Op de Coolsingel stond een monument/lichtreclame met de woorden: ‘Aan den Slag. Rotterdammers weten van aanpakken’. K.P. van der Mandele, onder meer voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, sprak bij de onthulling in november 1945: “Temidden der gedenkplaatsen van onze gevallenen verrijst dit monument, dat oproept tot arbeid. Harde arbeid, de enige manier, waarop wij onze doden kunnen gedenken. Wij staan voor de grootse taak een nieuwe stad te bouwen. Werkgevers en werknemers zullen de handen ineenslaan en doorzetten. Zij zullen werken en werk scheppen. Moge dit monument een aansporing en een middel tot inspiratie zijn.”

Lees verder onder foto >

De onthulling. Foto: via insiderotterdam.nl

Het monument Aan den Slag was onderdeel van een reclamecampagne Werk Wekt Welvaart door de Kamer van Koophandel en Nederlands Volksherstel. Bedrijven en ondernemers die hun werk hervatten kregen van de stad een Werk-Wekt-Welvaartvlag. De actie kreeg op twee plaatsen een gebouwtje: op de Coolsingel en op het kruispunt Bree-Groene Hilledijk-Strevelsweg. Deze monumenten bleven slechts enkele maanden staan, weet  wederopbouwrotterdam.nl.

Nogmaals het monument Aan den Slag. Foto: Nationaal Archief / Collectie Spaarnestad / Fotograaf onbekend

Zie voor aflevering 63:

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

In de pop-up stalling is ruimte voor extra OV-fietsen en we plegen extra onderhoud om de stalling een schone en veilige uitstraling te geven. Foto: Suzanne van de Kerk.
Tijdelijke fietsenstalling met toezicht geopend bij Station Noord Algemeen 5 uur geleden
Wie wordt de beste bakker van Mathenesse? Foto: Unsplash.
Mathenesserwegfestival zoekt dé beste bakker van de wijk Algemeen 6 uur geleden
Het Park bij de Euromast. Foto: Iris van den Broek
Het Park krijgt grote schoonmaakbeurt (en jij kan meehelpen!) Algemeen 8 uur geleden 3
De bewuste woning in de Lijnzaadstraat. Foto: Politie Rotterdam
Tweede verdachte van brandstichting Lijnzaadstraat, man aangehouden in Polen Algemeen 8 uur geleden 2
Sister Slegde treedt vrijdag 12 juni op in het Kralingse Bos. Foto: Sister Slegde.
Nieuw festival Good Times brengt vrijdag soul, funk en R&B naar het Kralingse Bos Algemeen 8 uur geleden
Poëzie in het Park is een initiatief van Stichting het Park en het Veerhuis. Foto: Stichting het Park
Rapper Winne stelt nieuwe editie van Poëzie in het Park samen Algemeen 10 uur geleden

Uit de krant