
Gemeente wil met een hele serie maatregelen de overlast in de Agniesebuurt aanpakken
Algemeen 72 keer gelezenRotterdam - Meer handhavers, meer schoonmaken, camera’s, een toezichtpost en meer opvang op andere plekken. De gemeente Rotterdam wil met een hele serie maatregelen de (drugs)overlast langs de Hofbogen en de rest van de Agniesebuurt aanpakken.
Bewoners, ondernemers en bezoekers van de Agniesebuurt ervaren al langere tijd ernstige overlast. Het gaat onder meer om openlijk drugs- en alcoholgebruik, wildplassen en ontlasting op straat en op terrassen, vernielingen, vervuiling, vechtpartijen en geschreeuw. Ook wordt er in de buurt openlijk gehandeld in drugs.
Hofbogen
De overlast speelt langs de gehele Hofbogen, vanaf het voormalige station Hofplein tot en met het Eudokiaplein en in de omliggende zijstraten. De groep mensen die overlast veroorzaakt is divers. Vaak spelen meerdere problemen tegelijk, zoals verslaving, psychische problemen en sociale problematiek. En niet iedereen staat open voor hulp.
Opstapplek opvang
De opvanglocatie van de Nico Adriaans Stichting (NAS) aan de Vijverhofstraat fungeert op dit moment als opstapplek voor het vervoer naar de opvang aan de Volkelstraat (in de buurt van het vliegveld). Daar wordt op korte termijn een andere plek voor gezocht. Per 1 november gaat in Rotterdam de winteropvang open, elke dag, dus niet meer alleen als het vriest. Mensen die in die opvang willen slapen worden daar met busjes naartoe gebracht. Tot dusver was dat vanuit de Vijverhofstraat.
Nico Adriaans Stichting
De gemeente benadrukt dat slechts een klein deel van de overlastgevers cliënt is van de daklozenopvang van de Nico Adriaans Stichting (NAS). ‘Tegelijkertijd constateren bewoners en ondernemers dat de samenloop tussen cliënten en niet-cliënten op sommige momenten groot is. Medewerkers van de NAS gaan regelmatig naar buiten om personen aan te spreken. Ook zijn er afspraken gemaakt over een gezamenlijke inzet voor een schone leefomgeving. Vanuit de activiteitenbegeleiding van de NAS gaan dagelijks drie teams bestaande uit cliënten van de NAS op pad om zwerfafval in de buurt op te ruimen. Daarnaast werft de NAS actief een wijkwerker die in de wijk aanwezig moet zijn en de verbinding met bewoners en partners versterken.
De gemeente kondigt vandaag een hele serie maatregelen aan die de Overlast in de Agniesebuurt tegen moeten gaan. Zo komt er een dagelijks extra handhavingskoppel en is er sinds 6 oktober een mobiele toezichtpost in de buurt, in eerste instantie voor drie weken. Verder krijgen andere opvanglocaties op andere plekken in de stad ruimere openingstijden.
Camera’s
In een brief aan de gemeenteraad staat ook: ‘Met de politie bespreken we de inzet van mobiele camera-units en de mogelijkheden voor aanvullend cameratoezicht. Daarbij richten we ons in het bijzonder op het tegengaan van openlijke drugshandel en deal-activiteiten in de wijk. Een voorbeeld hiervan was de grootschalige controleactie van Politie, Douane en Toezicht & Handhaving afgelopenv rijdagavond op de kruising van de Boekhorststraat en de Zomerhofstraat.’
Doorzoeken van afvalbakken
De Agniesebuurt moet ook schoner worden. Met schoonmakers, veegmachines, het verwijderen van graffiti en het wegspuiten van uitwerpselen. ‘Grofvuil en materialen die als slaap- of verblijfplaats worden gebruikt, verwijderen we na constatering zo snel mogelijk. Om overlast als gevolg van het doorzoeken van afvalbakken te verminderen, worden reguliere afvalbakken vervangen door zes zelfpersende Mr. Fill-afvalbakken. Deze worden met name geplaatst op het Benthemplein en in de Teilingerstraat.’
Hardnekkige overlast
Bij het aanpakken van overlast wil de gemeente ook meer zorg gaan bieden. ‘De huidige situatie in de Agniesebuurt staat helaas niet op zich. Sinds enkele jaren constateren we een serieuze toename van hardnekkige overlast door mensen die op straat verblijven. Samen met zorg- en veiligheidspartners werken we aan een persoonsgerichte aanpak, waarbij per persoon wordt gekeken wat nodig is om tot passende zorg en ondersteuning te komen. Inmiddels zijn 19 tijdelijke beschermde opvangbedden gerealiseerd waar wordt toegewerkt naar een passende plek binnen het woonzorglandschap. Voor een aanzienlijk deel van deze mensen is geen eenvoudige of snelle oplossing beschikbaar. Het aanbod sluit niet altijd aan bij hun complexe behoeften en het kost tijd om vertrouwen op te bouwen en mensen toe te leiden naar passende hulp. Waar nodig zetten we bemoeizorg, drang of soms dwang in.’















