Op de achtergrond de beoogde bouwplaats van het nieuwe AZC. Foto: De Schakel Barendrecht
Op de achtergrond de beoogde bouwplaats van het nieuwe AZC. Foto: De Schakel Barendrecht

Rotterdam is niet langer tegen AZC in Zuidelijk Randpark, als de ontsluiting maar via Barendrecht is

Algemeen

Rotterdam - Het stadsbestuur van Rotterdam ziet geen reden meer om tegen een Barendrechts asielzoekerscentrum bij de grens van Rotterdam te zijn. Het vorige college was wél tegen het AZC in het Zuidelijk Randpark, omdat er gevreesd werd dat de bewoners gebruik zouden maken van voorzieningen in Lombardijen. Die vrees is weggenomen omdat de ontsluiten van het AZC (de toegangsweg) via Barendrecht zal zijn. En omdat veel voorzieningen in het centrum zelf komen.

Op 27 juni 2025 heeft de gemeente Barendrecht besloten het Zuidelijk Randpark beschikbaar te stellen aan het COA voor de vestiging van een AZC van 350 plekken met dienstencentrum. Inclusief faciliteiten zoals maatschappelijke ondersteuning en medische zorg. Het asielzoekerscentrum zou eind 2027 geopend kunnen worden.

Hordijk-West

In Lombardijen zijn er sinds het begin al zorgen over het AZC. De wijkraad kwam vorige maand met een alternatief en stelde voor het asielzoekerscentrum te vestigen op bedrijventerrein Hordijk-West, bij de Pascalweg. Het Rotterdamse college zegt in een brief van burgemeester Carola Schouten aan de gemeenteraad: ‘Dit voorstel ligt niet voor de hand. Barendrecht en het COA kunnen niet zelfstandig een AZC in Rotterdam realiseren, zoals Rotterdam dat ook niet in een andere gemeente kan. Daarnaast wordt nu een traject doorlopen voor de vestiging van recyclingbedrijf Van Leeuwen op bedrijventerrein Hordijk-West.’

Ontsluiting

Het college begrijpt de zorgen van de wijkraad en is daarom tegen ontsluiting via Lombardijen. ‘Rotterdam en Barendrecht hanteren als uitgangspunt dat de ontsluiting via Barendrecht plaatsvindt. Het college staat achter deze afspraak en ziet erop toe dat deze wordt nageleefd. Daarom ziet het college geen aanleiding zich tegen de komst van het AZC uit te spreken.’

Spreidingswet

Verder staat er in de brief: ‘Rotterdam en Barendrecht respecteren als buurgemeenten elkaars wettelijke opgave onder de spreidingswet en de daarbij behorende bevoegdheden. Iedere gemeente maakt binnen de eigen gemeentegrenzen een eigen afweging over de invulling vandeze opgave. Het college van Rotterdam hecht waarde aan het naleven van de wet en aan het gezamenlijk dragen van de opgave voor de opvang van vluchtelingen. Tegelijkertijd neemt Rotterdam de signalen van de wijkraad Lombardijen serieus en maakt het binnen de mogelijkheden afspraken met Barendrecht, zoals over de ontsluiting.’

Het college van Rotterdam wil er op blijven toezien dat de inwoners van Lombardijen goed bij het traject van Barendrecht worden betrokken. 

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant