
Nieuwe snelweg A16 Rotterdam is nu geopend voor verkeer in beide richtingen
Algemeen 5.679 keer gelezenRotterdam - In de vroege ochtend van maandag 27 oktober is de nieuwe snelweg A16 Rotterdam richting Delft en Den Haag opengegaan. Na ruim 6 jaar bouwen kan het wegverkeer de nieuwe verbinding aan de noordrand van Rotterdam nu in beide richtingen gebruiken. Op 6 oktober werd de rijrichting naar Dordrecht/Breda al opengesteld.
De A16 Rotterdam is een nieuwe snelweg tussen de A13 bij Rotterdam The Hague Airport en de A16 bij Terbregseplein. De 11 kilometer lange verbinding is ’s werelds eerste energieneutrale snelweg met tunnel. De A16 Rotterdam is in opdracht van Rijkswaterstaat aangelegd door De Groene Boog, een bouwcombinatie van BESIX, Dura Vermeer, Van Oord en TBI-bedrijven Croonwolter&dros en Mobilis.
Betere bereikbaarheid Rotterdamse regio
De nieuwe verbinding draagt bij aan een betere doorstroming van het verkeer in de regio Rotterdam en Lansingerland en verbetert de leefbaarheid in de Rotterdamse wijken Hillegersberg, Terbregge, Ommoord en Overschie. De verwachting is dat fileproblemen op de A13 bij Overschie en de A20 tussen het Kleinpolderplein en Terbregseplein hiermee aanzienlijk minder worden.
Het verkeer zal wel moeten wennen aan de nieuwe situatie. Omdat het verkeer zich anders gaat verdelen over de wegen, kan er op toegangswegen meer drukte ontstaan richting de aansluitingen met de A16 Rotterdam.
A13 en A20 minder druk
In de eerste werkweek na openstelling van de snelweg in de rijrichting Dordrecht en Breda (6-11 oktober 2025) reed er al op de A13 ter hoogte van Overschie ca 40-50% minder verkeer dan in de maand september. De verkeersdrukte is gedaald van 63.500 naar 34.000 motorvoertuigen per etmaal. Op de A20 ter hoogte van Rotterdam Crooswijk reed circa 15-20% minder verkeer. De verkeerdrukte is hier gedaald van 76.000 naar 60.000 motorvoertuigen per etmaal.
Omdat het verkeer zich anders gaat verdelen over de wegen, kan volgens de verwachting de verkeersdrukte op de toegangswegen richting de aansluitingen met de A16 Rotterdam toenemen. Zo reed er op de A13 tussen Delft-Zuid en de aansluiting met de nieuwe A16 Rotterdam in de eerste week na openstelling 9% meer verkeer. De intensiteit is daar ten opzichte van de maand september 2025 gestegen van 62.500 naar 68.000 motorvoertuigen per etmaal. Over verkeerseffecten op lokale wegen is het nu nog te vroeg om iets te zeggen.















