
De inzet van mosquito’s blijkt te werken: irritante pieptoon zorgt écht voor minder jongerenoverlast
Algemeen 2.608 keer gelezenRotterdam - De inzet van een hoog piepgeluid dat alleen jonge mensen kunnen horen, blijkt in Rotterdam heel goed te werken om jongerenoverlast tegen te gaan. Vrijwel overal waar de gemeente de ‘mosquito’ afgelopen jaren heeft ingezet, zijn de overlast en het aantal klachten van omwonenden flink gedaald.
Crooswijk, Bloemhof, Pendrecht, Noord, Delfshaven, Schiebroek: op allerlei plekken in de stad wordt de mosquito ingezet. In de afgelopen vier jaar zijn in totaal 22 mosquito’s geplaatst op pleintjes of bij portieken waar jongeren graag rondhangen. In totaal ging het om 17 locaties waarvan er inmiddels zes zijn vervallen en de mosquito is verwijderd. Op die plekken was de animo om ‘m aan te zetten toch niet zo groot of is de overlast geheel verdwenen. In dat laatste geval kan het apparaat altijd weer terugkeren.
Politie
De pieptoon lijkt er daadwerkelijk voor te zorgen dat jongeren hun heil elders zoeken. En blíjven zoeken, want bij inzet van bijvoorbeeld de politie keren ze vaak gewoon terug zodra oom agent weg is. Inzet van de mosquito heeft op vrijwel alle locaties geleid tot een daling van het aantal overlastmeldingen. Bewoners geven vaak aan zeer tevreden te zijn en zich ook meer betrokken bij hun omgeving te voelen omdat ze de mosquito zelf kunnen inzetten. Soms is de aanpak uitgebreid met cameratoezicht omdat de problemen hardnekkig bleken.
Tijdklok
Het gaat tegenwoordig om ‘slimme’ mosquitos die door omwonenden aangezet kunnen worden op het moment dat er sprake is van overlast. Soms werken de apparaten ook met een tijdklok. Daar is voor gekozen omdat mosquito’s die altijd aanstaan ook irritant zijn voor jongeren die helemaal niet voor overlast zorgen.
Aboutaleb
Het inzetten van irritante piepgeluiden is vier jaar geleden gestart door burgemeester Aboutaleb. Hij schrijft aan de gemeenteraad: ‘In de afgelopen vier jaar zijn er drie klachten over een piepgeluid bij de gemeente binnengekomen, waarbij de klager aan een mosquito dacht. Alle drie bleken bij naderonderzoek niet over een mosquito te gaan.’
Blijvertje
De conclusie van de gemeente is dat de inzet van de mosquito een succes en een blijvertje. Bij nieuwe aanvragen is uitbreiding ook mogelijk, maar: ‘De slimme mosquito zal nooit het eerste middel worden waar bij overlast naar wordt gegrepen, maar is een goed alternatief voor zwaardere middelen als cameratoezicht en gebiedsverboden’, aldus de gemeente Rotterdam















