Woensdagmiddag 18 september heeft Henk Oosterling een koninklijke onderscheiding ontvangen. Henk is filosoof, ecosoof en oprichter van Rotterdam Vakmanstad. Foto: pr
Woensdagmiddag 18 september heeft Henk Oosterling een koninklijke onderscheiding ontvangen. Henk is filosoof, ecosoof en oprichter van Rotterdam Vakmanstad. Foto: pr

Oprichter van Vakmanstad Henk Oosterling ontvangt koninklijke onderscheiding

Algemeen 2.147 keer gelezen

Rotterdam - Op woensdagmiddag 18 september heeft Henk Oosterling een koninklijke onderscheiding ontvangen. Henk is filosoof, ecosoof en oprichter van Rotterdam Vakmanstad en heeft op zowel maatschappelijk als academisch niveau een belangrijke bijdrage geleverd aan de maatschappij. Hij kreeg de koninklijke onderscheiding - tijdens het 15-jarig jubileum van Stichting Vakmanstad - uitgereikt door locoburgemeester Natasha Mohamed-Hoessein. 

In 2008 richt universitair hoofddocent Filosofie Henk Oosterling Rotterdam Vakmanstad op. Aan de faculteit Wijsbegeerte van de Erasmus Universiteit heeft hij dan al meer dan 30 jaar wetenschappelijk onderzoek naar emancipatie, integraliteit en duurzaamheid gedaan. Deze bevindingen bundelt hij in ‘Kleurloos Rotterdam 2025’ , de Stadslezing van 2004. Er is volgens hem een mismatch tussen de resultaten waar het onderwijs op stuurt en de skills die jongeren nodig hebben om goed samen te kunnen leven en werken. 

Henk ziet hier kansen voor een brede maatschappelijke nadruk op het ontwikkelen van skills met een ecologische invalshoek. De gemeente, woningcorporaties en onderwijsbesturen haken aan en vragen Henk om zijn visie concreet te maken voor het gebiedsontwikkelingsproject Pact op Zuid. Hij betrekt jongeren bij verschillende projecten en samen bouwen zij aan een nieuw vertrouwen. 

Vakmanstad

In 2008 begint de samenwerking met de eerste basisschool. Vakmanstad bestaat dan uit een klein docententeam dat in drie jaar het wetenschappelijk gemonitorde traject Fysieke Integriteit neerzet: judo, koken en samen eten, natuurbeleving, samen filosoferen en cultuur op de basisschool. Het project verloopt positief en nieuwe partnerscholen haken aan. Medio 2016 draagt Henk het directeursstokje over aan Rachid el Ousrouti. Henk neemt zitting in de Raad van Advies.

Anno 2024 ontwikkelt en verzorgt Rotterdam Vakmanstad lesprogramma’s op 19 Rotterdamse scholen. Ecowijsheid, gezondheid en sociaal-emotionele ontwikkeling staan centraal in de vakken: judo & aikido, gezonde kooklessen, tuin- en natuurlessen, techniek en filosofie. 

In de visie van Vakmanstad verdient ieder kind een mooie toekomst. Dit geldt ook voor kinderen die in lastigere situaties opgroeien. De vakdocenten leren deze kinderen om goed voor zichzelf, de ander en de wereld te zorgen. Zo draagt Vakmanstad bij aan een inclusieve samenleving met aandacht voor mens en natuur. De lesprogramma’s richten zich op specifieke vakskills, beroepsskills en life skills. Op deze manier ontdekken de kinderen hun passies en talenten. Hierdoor groeien zij op tot fysiek evenwichtige, sociaal weerbare en mentaal veerkrachtige personen en vergroten zij hun toekomstperspectief.

Biografie

Henk Oosterling (Rotterdam, 1952) haalt na zijn studies filosofie, linguïstiek en Japans in Leiden in 1985 zijn master aan de Faculteit van Wijsbegeerte van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR). In 1996 promoveert hij hier cum laude op het werk van Franse differentiedenkers en ontvangt hij de EUR Wetenschapsprijs. Tot 2018 doceert hij als universitair hoofddocent dialectiek, hedendaags Frans denken, kunstfilosofie, interculturele filosofie – Japanse cultuur en Zen – en ecofilosofie. Van 2015 tot 2018 ontwikkelt hij een integrale onderwijsstrategie voor de Academie voor Dans en Theater van kunstacademie ArtEZ in Arnhem. In 2023 start Henk met een hbo-opleiding tot shiatsu therapeut. 

Sinds de jaren ’70 houdt hij zich bezig met milieuproblematiek en sport. In 1983 ontwikkelt hij voor de Gemeente Rotterdam een basisschool methode over alternatieve energiebronnen en duurzaamheid. In 2008 richt hij Rotterdam Vakmanstad op. Van 2011 tot medio 2016 is hij directeur van de stichting. 

In de jaren ’80 studeert Henk kendo (zwaardvechten) in Japan en richt hij een kendoschool op. In 1983 wordt hij Nederlands kampioen kendo en in 1986 als captain van het Nederlandse team derde van Europa.

Enkele van zijn meest recente boeken zijn: Verzet in ecopanische tijden (Lontano 2020) en Waar geen wil is, is een weg. Doendenken tussen Europa en Japan (Boom, 2016).

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Eén van de andere koren van het van het Charles Vermeer Zanginstituut. Vermeer wil nu ook een koor oprichten voor mensen die overdag willen zingen. Foto pr
Een koor voor mensen die liever niet ‘s avonds de deur meer uitgaan Algemeen 5 minuten geleden
Foto: Bart Bos
Een ode aan de muziek van het Rotterdams Philharmonisch Orkest Algemeen 15 uur geleden 1
Heerlijk zwemmen in de Rijnhaven en zonnen op het drijvende park. Foto: De Havenloods
Op deze plekken kunnen Rotterdammers veilig het water in springen! Algemeen 16 uur geleden
Een man kijkt uit over de haven van Rotterdam; Foto: Port of Rotterdam/Eric Bakker
‘Rotterdam is nog steeds de grootste havenstad ter wereld’, aldus de krant bij Zuidplein Algemeen 17 uur geleden
De Roparun begint morgen. Archieffoto: Remco Schenk
Roparun hoopt dit jaar meer dan 5 miljoen euro in te zamelen, speciale aandacht voor kinderkanker Algemeen 18 uur geleden
Beeld: Politie Rotterdam
Politie zoekt aanrander in de trein bij Alexander Algemeen 19 uur geleden 26

Uit de krant