
Schoenmakerij Bik: vier generaties vakmanschap
Algemeen 3.106 keer gelezenRegio - De ambachtelijke schoenmakerij van Olaf en Renske Bik is niet alleen bekend in Bergschenhoek. “Ook vanuit Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk en Rotterdam Hillegersberg weten de mensen ons te vinden, en wat nog belangrijker is: ze komen terug!”, zegt Olaf. “Het wordt enorm gewaardeerd dat wij bereid zijn om een stapje extra te zetten”, vult Renske aan. Service, oplossingsgerichtheid en de bereidheid om elk klusje te willen aanpakken lopen als een rode draad door het bedrijf.
Olaf vertelt dat hij de vierde generatie ambachtelijke schoenmaker is. “Mijn grootvader was al schoenmaker in Rotterdam noord en mijn opa startte vlak na de oorlog met een eigen zaak. In die tijd werkte je nog met een driepoot.” Olaf laat het oude werktuig zien dat nog als aandenken in de werkplaats ligt. “Een ongelofelijk groot contrast als je pers ziet staan waar wij nu mee werken.”
Van vader op zoon
Vader Aad begon de huidige zaak in Bergschenhoek in 1990 en Olaf ging tijdens zijn middelbare schoolperiode meehelpen. “Het was geen ‘moeten’, maar ik vond het leuk en verdiende er een zakcentje mee. Ik begon simpel, met oude hakken van schoenen afhalen en nieuwe erop lijmen.” Olaf had in die tijd nog geen idee wat hij voor werk wilde gaan doen. Op advies van de rector van zijn school ging hij naar Breda om vrijetijdsmanagement te studeren. Er volgden banen in de marketing en het bankwezen. “Steeds vaker dacht ik: waarom doe ik eigenlijk dit werk terwijl mijn vader zo’n mooi ambacht heeft? Na veel denken en met mijn vader praten besloot ik om de vakopleiding te gaan volgen. Ik kwam op een gespreid bedje wat de zaak betreft, maar ik moest nog veel ‘vlieguren’ maken voordat ik alles onder de knie had. Het onderhoud en reinigen van schoenen en laarzen is bijvoorbeeld een heel apart hoofdstuk. Ik geef graag advies aan klanten over de juiste en duurzaam geproduceerde onderhoudsmiddelen die wij verkopen. Mijn vader ging met de tijd mee en hij stond altijd open voor een nieuwe manier van werken. Door de jaren heen veranderde namelijk het aanbod en daarmee de types reparaties. Er kwamen bergschoenen, sneakers en hardloopschoenen waarvoor speciale apparatuur werd aangeschaft, zoals een ballonpers en een stoomreiniger. Samen hebben we ook de zaak verbouwd. Nadat mijn vader stopte met werken, was hij altijd bereid om te helpen op drukke dagen.”
Lees verder onder foto >
![]()
Olaf: “De klassieke ‘hakken en zolen’ reparaties blijf ik leuk vinden.”
Bijdrage aan een duurzame levensstijl
Sinds vijf jaar runt Olaf samen met Renske de schoenmakerij en winkel. En niet te vergeten, hun gezin met drie kinderen in de leeftijd van zes, acht en tien jaar. Renske maakte, net als Olaf, een carrièreswitch. Zij werkte als sociaal geograaf, planoloog en docent voordat zij schoenmaker werd. “Diep in mijn hart had ik al vanaf het begin dat ik Olaf met zijn vader aan het werk zag grote bewondering voor dit vak. Ik ging meekijken en al snel begon schoonvader Aad mij op te leiden. Ik houd ervan om dingen te maken die stuk zijn, zoals een tas stikken of een hielvoering vervangen. Het is veel zoeken, passen en meten. Je maakt klanten er zo blij mee. Ze zijn vaak gehecht aan bepaalde schoenen of ze hebben moeilijke voeten waardoor ze het lastig vinden om afstand van hun ‘oudjes’ te doen. Wat ik er extra mooi aan vind, is dat je met het herstellen van producten een steentje bijdraagt aan een duurzame levensstijl.”
Lees verder onder foto >
![]()
“Er kan veel meer dan mensen denken”, zegt Renske terwijl zij een prijzige Tod’s tas stikt.
Renske vervolgt: “Ons werk bestaat niet alleen uit het traditionele vervangen van hakken en zolen of een rits, maar wij gaan elke uitdaging aan op het gebied van repareren. Zoals in de coronatijd toen veel gezinnen opeens een puppy namen, was er een klant wiens lievelingslaars door de jonge hond was beschadigd. Het beestje had uitgerekend een van haar nieuwste exemplaren uitgezocht om lekker aan te gaan kauwen. In zo’n geval komt het voor dat ik niets beloof en er op een later tijdstip eens even rustig naar ga kijken, maar uiteindelijk vind ik dan toch een oplossing. Dat is eigenlijk wel echt iets voor mij, dat puzzelen om het voor elkaar te krijgen.” Als iemand zegt: ‘Hier kun je vast niks meer mee’, gaat het bij Renske juist kriebelen. Er kan meer dan de mensen denken. Zij laat een dure Tod’s tas zien. “Deze tas was best duur in aanschaf en is het dus waard om te repareren. Het is een secuur werkje en dan komt mijn geduld goed van pas”, zegt Renske terwijl zij uit haar ooghoeken naar Olaf kijkt die geconcentreerd een machine bedient om een schoen van nieuwe hak en zool te voorzien. “Olaf is meer van het ‘meters maken’ en ik doe graag de ‘aparte’ karweitjes”. Waarop Olaf zegt: “De klassieke reparaties doe ik gewoon nog altijd met veel plezier.”
Intussen gaat Renske alweer met een nieuwe klus aan de slag: het verven van – prijzige – Santoni sneakers. “Ook daar maak ik weer iemand heel blij mee. Het is even uitzoeken om de juiste kleur verf te vinden, maar daarna zijn ze weer als nieuw. Lijmen is ook een vak apart. Dat is echt niet zo eenvoudig als iedereen denkt. Het is een kunst om de juiste lijm voor alle verschillende materialen te vinden.” Het echtpaar is goed op elkaar ingespeeld. Renske biecht lachend op dat zij soms, als Olaf er even niet is, iets uitprobeert met een reparatie waarvan hij gezegd had dat het onmogelijk was. “En.…je raadt het al: dan lukt het mij toch!”
Schoenmakers Gilde
Als geselecteerd lid van de Stichting Schoenmakers Gilde kreeg schoenmakerij Bik de titel ‘Meester Schoenmaker’ en daarmee het unieke recht om voor de merkschoenen zoals Van Lier en Van Bommel originele materialen aan te schaffen. “Wij volgen de nieuwste trends in de mode op de voet”, zegt Renske. “Tegenwoordig repareren we ook schoenen van de merken Magnanni, Greve, Crocket and Jones en nog vele andere.
Olaf: “Het dorpse karakter van deze omgeving maakt het werk extra leuk. Je leert de mensen kennen. Wij doen sinds enige tijd reparaties voor een schoenenzaak in Hillegersberg en ook daar krijgen wij steeds meer naamsbekendheid. Het gaat meestal via mond tot mond. Mensen vragen om zich heen: ‘Weet jij een goede schoenmaker?’, waarna de naam Bik al snel valt. En zeg nou zelf, voor de afstand hoeven zij het toch niet te laten?”
Contactgegevens:
Schoenmakerij en Sleutelservice Bik
Dorpstraat 28 A
2661 CG Bergschenhoek
Telefoonnummer 010-5217312















