
Gezamenlijk onderzoek naar slachtoffers bombardement Rotterdam 14 mei 1940 afgerond
Algemeen 763 keer gelezenRotterdam - Stadsarchief Rotterdam en Stichting Voorouder hebben het gezamenlijke onderzoek naar de slachtoffers van het bombardement op Rotterdam van 14 mei 1940 afgerond. Vorig jaar heeft het stadsarchief de hulp ingeroepen van nabestaanden. Mede dankzij hun informatie en het onderzoeken en vergelijken van vele bronnen beschikt het nu over een uitgebreide lijst van slachtoffers.
Niet alleen de doden van het bombardement van 14 mei 1940 op Rotterdam zijn in kaart gebracht, maar alle oorlogsslachtoffers van 10 tot en met 14 mei. Het gaat hierbij om zowel burgers als militairen.
Stadsarchivaris Jantje Steenhuis: “Het onderzoek heeft ontzettend veel informatie opgeleverd. Door de persoonlijke verhalen van nabestaanden en grondig onderzoek door Stichting Voorouder weten we beter wie de slachtoffers zijn en waar ze waren tijdens het bombardement. We hebben gemerkt dat vooral de derde generatie op zoek is naar dit ontbrekende stuk in hun persoonlijke geschiedenis. Dat is belangrijk, zeker in het licht van de huidige situatie in Oost-Europa.”
Oproep
De oproep aan nabestaanden van 14 mei vorig jaar heeft 275 namen en veel aanvullende informatie opgeleverd, waarvan 90 nieuwe namen. Met deze informatie is Stadsarchief Rotterdam samen met Stichting Voorouder aan de slag gegaan. Daarbij zijn vele (inmiddels) gedigitaliseerde en fysieke bronnen onderzocht en met elkaar vergeleken.
Tijdens dit onderzoek kwamen nog meer nieuwe namen naar boven. Al gauw is besloten om het onderzoek uit te breiden naar alle slachtoffers van de aanval op Rotterdam van 10 tot en met 14 mei 1940. Hierbij is onderzoek gedaan naar zowel burgers als militairen (van beide zijden) die in deze periode zijn omgekomen. Zo is een completer beeld ontstaan van deze oorlogsdagen.
Lees verder onder foto.
![]()
Gezicht op de Kaasmarkt. Foto: Stadarchief Rotterdam
Het resultaat van het onderzoek is een lijst met namen van slachtoffers van het bombardement van 14 mei met de plaats waar zij zijn omgekomen. Verder zijn lijsten samengesteld van de burger- en militaire slachtoffers die zijn omgekomen door de oorlogshandelingen in de periode van 10 tot en met 14 mei 1940. Ook zijn verhalen verzameld. Daarnaast is een lijst opgesteld van personen waarvan het vermoeden bestaat dat zij door het bombardement of de voorafgaande oorlogshandelingen zijn omgekomen maar nog aanvullende gegevens benodigd zijn om dit definitief te kunnen beoordelen. Het stadsarchief hoopt hierbij wederom vanuit het publiek meer informatie over te ontvangen.
‘Onbekend’
Met het onderzoek is geprobeerd een zo volledig mogelijke reconstructie te maken aan de hand van historische bronnen en verhalen van nabestaanden. Echter, op de Begraafplaats Crooswijk is een grote groep slachtoffers als ‘onbekend’ begraven. Daarvan zijn soms alleen verkoolde resten gevonden. Slechts in enkele gevallen is het mogelijk gebleken om vast te stellen van wie deze resten waren. Ook waren er onder de slachtoffers mogelijk mensen die alleen in de stad op bezoek waren of illegaal in Rotterdam verbleven en daardoor niet geïdentificeerd konden worden. Het onderzoek is dus weliswaar afgerond maar het overzicht is nog niet compleet. Nieuwe inzichten Door het onderzoek weten we beter wie de slachtoffers zijn, hoe oud ze waren, waar zij vandaan kwamen, wat de verhouding mannen/vrouwen is, waar en waardoor ze zijn omgekomen. Daarnaast weten we ook waar de meeste slachtoffers zijn gevallen en welke families zwaar getroffen zijn.
Op 14 mei worden de slachtoffers van het bombardement herdacht. In de Laurenskerk worden alle namen van de slachtoffers opgelezen en herdacht. Nabestaanden van de slachtoffers en andere geïnteresseerden zijn welkom.















