Zo zou het Huis te Krooswijck er uit hebben gezien | Bron: kasteleninnederland.nl
Zo zou het Huis te Krooswijck er uit hebben gezien | Bron: kasteleninnederland.nl

Waarom heet de wijk Crooswijk eigenlijk Crooswijk?

Algemeen 973 keer gelezen

Rotterdam - Waarom heet de wijk Crooswijk eigenlijk Crooswijk? Dat is waar onze collega Wouter Vocke van indebuurt Rotterdam deze week achter probeert te komen in een nieuwe aflevering van de rubriek Rotterdamse Mysteries. Het antwoord? De wijk is vernoemd naar een kasteel.

‘Al rond 1337 komt de heer Van Voorne in de geschriften voor als eigenaar van het Huis (of ‘hofstede’) te Krooswijck’, zo schrijft Wouter op indebuurt Rotterdam. ‘Dit kasteeltje werd later eigendom van de graaf van Holland. Het stond waarschijnlijk op de plaats van het oude Duifhuis, een toltoren die door de Romeinen was gesticht. In 1489 is er in aktes voor het eerst sprake van de Crooswijkseweg.’

‘In 1567 kwam het kasteeltje voor op een schilderij, maar toen al was het ‘Huis te Crooswijk’ (dat inmiddels ook bekend was onder de naam Duifhuis) eigenlijk niet meer dan een ruïne. In 1828 kocht de stad Rotterdam het kasteeltje en de grond er omheen. Het werd gesloopt en op het terrein werd een begraafplaats aangelegd. ‘

‘Crooswijk was tot 1864 niet meer dan een kale polder. Daarna begon men beetje bij beetje een nieuwe woonwijk te ontwikkelen. In 1862 was de Crooswijksesingel al aangelegd, in het kader van het Waterproject van Willem Nicolaas Rose. Midden in de polder kwamen veel arbeiderswoningen. Langs de singels kwamen er juist statige panden voor de rijkere burgerij.

lees meer over Crooswijk, de brouwerij van Heineken én Jamin bij indebuurt Rotterdam!

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Foto: Bart Bos
Op de fiets over de autorijbaan van de Erasmusburg (tot volgende week kan het nog) Algemeen 10 uur geleden
Foto: Persbureau PeterNick
Politieauto’s zwaar beschadigd na lange en wilde achtervolging door de stad Politie 11 uur geleden
Rotterdam, 1937. Helaas is door het bombardement deze bebouwing er niet meer. Links zie je net een puntje van het Schielandshuis. De foto kijkt in de richting van de Coolsingel. Nu heet deze straat de Bulgersteyn.
Rotterdam van vroeger tot leven gebracht Algemeen 11 uur geleden 2
Ouderenzorgorganisatie Aafje. Foto: PR.
Aafje voor vijfde jaar op rij uitgeroepen tot beste werkgever Algemeen 11 uur geleden 5
Foto: Angeniet Berkers
De kinderen van deze ‘bende’ zorgen dat hun straat schoon is, en dat doen ze zingend, dansend en lachend! Algemeen 12 uur geleden 2
Stockfoto: Rick Keus/RET
RET legt metro’s, trams en bussen stil tijdens landelijke OV-staking Algemeen 12 uur geleden 14

Uit de krant