
Stephanie Rosenthal wordt nieuwe artistiek directeur van Boijmans Van Beuningen
Algemeen 76 keer gelezenRotterdam - Museum Boijmans Van Beuningen krijgt een nieuwe artistiek directeur. Stephanie Rosenthal treedt in het voorjaar van 2027 aan bij het Rotterdamse museum. Ze is nu nog directeur van het Guggenheim Abu Dhabi Project, dat in december de deuren opent voor publiek.
Rosenthal heeft ruime internationale ervaring in de kunstwereld. Ze werkte onder meer in Berlijn, Londen, München en Sydney. Van 2018 tot 2022 was ze de eerste vrouwelijke directeur van de Gropius Bau in Berlijn. Daar was ze verantwoordelijk voor een tentoonstellingsprogramma met onder meer solo-exposities van Yayoi Kusama, Lee Bul en Wu Tsang.
Eerder was Rosenthal tien jaar hoofdcurator van de Hayward Gallery in Londen en in 2016 artistiek directeur van de Biënnale van Sydney. Momenteel begeleidt ze het Guggenheim Abu Dhabi richting de opening op 11 december. Daarbij is ze ook verantwoordelijk voor de artistieke visie en het openingsprogramma.
Museum midden in grote verbouwing
Rosenthal stapt in Rotterdam in op een bijzonder moment. Het oorspronkelijke museumgebouw in het Museumpark is sinds 2019 gesloten voor een omvangrijke renovatie en vernieuwing. De heropening staat gepland voor 2030. De collectie van ruim 157.000 objecten blijft ondertussen voor het publiek toegankelijk in het Depot. Daar zijn wisselende tentoonstellingen en educatieve programma’s te bezoeken. Het Depot bestaat in november vijf jaar.
Juist die veranderingen spreken Rosenthal naar eigen zeggen aan. „Ik voel mij sterk aangetrokken tot musea die een grote verandering doormaken en dat aangrijpen om nieuwe verbindingen te leggen met publiek en de samenleving”, zegt ze. Ze wil onder meer de collectie vanuit nieuwe perspectieven benaderen en de band met Rotterdam versterken.
Internationale ervaring
Volgens voorzitter Jurgen Stegmann van de raad van toezicht sluit de internationale ervaring van Rosenthal goed aan bij de toekomstplannen van het museum. Daarbij wijst hij in het bijzonder op haar betrokkenheid bij de opening van Guggenheim Abu Dhabi.
Rosenthal krijgt als artistiek directeur een plek naast de bestaande museumdirectie. Algemeen directeur Ina Klaassen, die sinds 2022 verantwoordelijk is voor de artistieke en zakelijke koers van het museum, heeft haar werkzaamheden wegens ziekte al enige tijd neergelegd. Directeur Collectie en Onderzoek Sandra Kisters is daarom momenteel waarnemend directeur. Zij blijft dat totdat Rosenthal in het voorjaar van 2027 aantreedt.
Eerst nog nieuwe tentoonstelling
Voor die tijd staat er in het Depot nog een grote tentoonstelling op het programma. Vanaf 9 oktober is daar Marisol te zien, over kunstenaar Marisol (1930-2016). Met ruim tachtig internationale bruiklenen belicht Boijmans het werk van de kunstenaar, die in de jaren zestig bekend werd met haar kleurrijke houten sculpturen.
De tentoonstelling loopt tot en met 29 maart 2027.















