Een van de twee zolders, ontdekt in 2006, naast het orgel in de Breepleinkerk in Rotterdam-Zuid waar de zeven personen tijdens de Tweede Wereldoorlog jarenlang waren ondergedoken. Foto: orgelzolders.nl
Een van de twee zolders, ontdekt in 2006, naast het orgel in de Breepleinkerk in Rotterdam-Zuid waar de zeven personen tijdens de Tweede Wereldoorlog jarenlang waren ondergedoken. Foto: orgelzolders.nl

Vrijwillige gidsen voor Orgelzolders om bijzondere verhaal te kunnen blijven vertellen

Algemeen 1.947 keer gelezen

Rotterdam - De gidsen van de stichting Orgelzolders zijn op zoek naar collega’s om het verhaal wat er in de Breepleinkerk is gebeurd te blijven vertellen. In de Tweede Wereldoorlog had de Breepleinkerk op Zuid een groot geheim: op de twee zolders schuin boven het orgel zaten drie Joodse echtparen ondergedoken. Er werd zelfs een kind geboren.

De orgelzolders van de Breepleinkerk waren jarenlang het decor van een onwaarschijnlijk scenario. In de kerk, vlakbij het Feyenoordstadion, zaten tijdens de Tweede Wereldoorlog op twee piepkleine, kale zolderruimtes zonder daglicht drie Rotterdamse Joodse echtparen ondergedoken. Dankzij de bescherming van de dominee, de koster en enkele kerkleden wisten de onderduikers de oorlog te overleven.

Wat begint als een tijdelijk onderkomen voor zes weken, wordt een zware onderduik van drie jaar in barre omstandigheden. Dit blijft voor de meeste mensen, ook na de oorlog, een groot geheim. Het verhaal wordt nog wonderbaarlijker wanneer er een kengezonde baby tijdens de hongerwinter van 1944 geboren wordt. Vlak voor de bevrijding vallen Duitsers de kerk binnen. Tijdens deze inval blijven de onderduikers nipt onontdekt. De koster wordt wel gearresteerd, maar zwijgt over de verscholen families. Zo weten ze de oorlog te overleven. Na de oorlog raakt de onderduikplek in de vergetelheid. Rotterdam is bezig met de wederopbouw van de stad en richt de blik op de toekomst. Ook in de kerk wordt niet meer gesproken over die moeilijke oorlogsjaren. Pas in 2006 worden de orgelzolders herontdekt.

De dominee en de koster en hun gezinnen hebben al die jaren voor de onderduikers gezorgd. Allen hebben de oorlog overleefd. Elk jaar bezoeken velen deze historische plek, onder wie honderden schoolkinderen. “Duizenden scholieren leren hier over het kwaad van antisemitisme en racisme. Doordat scholieren de orgelzolders bezoeken wordt hun waakzaamheid bevorderd, want ook vandaag is er racisme. De Orgelzolders dragen bij aan de weerbaarheid hiertegen. Immers wie het verleden niet kent, gaat de toekomst weerloos tegemoet,” stelt de stichting.

De stichting zoekt gidsen die op vrijwillige basis:

  • Enthousiast willen vertellen over de onderduikers en hun helpers, die ook voor ons een voorbeeld zijn van moed en medemenselijkheid.
  • Niet bang zijn om voor een groep op te treden en hen mee te nemen door de kerk en naar een van de zolders.
  • Flexibel zijn en wanneer nodig een beetje kunnen improviseren.
  • Gemakkelijk zijn in de omgang.
  • Beschikbaar wanneer nodig.
  • En willen deelnemen aan het overleg.

Het is vrijwilligerswerk; de beloning bestaat uit de complimenten van de bezoekers van de Orgelzolders. Die zijn, altijd weer, onder de indruk van het verhaal en van de verteller.

Wil je gids worden en/of wil je meer informatie? Schroom niet en stuur een mailtje naar: info@orgelzolders.nl.. Of bezoek de website: www.orgelzolders.nl

De voormalige gereformeerde kerk, die in de oorlog Joodse onderduikers herbergde op de Orgelzolders. Foto: facebook Breepleinkerk  

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Foto: Maddy Koster
Volle maan boven Rotterdam Algemeen 3 uur geleden
Bij voertuigen hebben flink wat schade. Foto: PlanetZone Media
Flinke schade bij botsing tussen twee auto’s Algemeen 5 uur geleden
De auto raakte door de brand zwaar beschadigd. Foto: FlashphotoNL
Auto in brand: flinke schade ondanks snelle bluspoging Algemeen 7 uur geleden
Een busje en een tram zijn vrijdagmiddag met elkaar in botsing gekomen. Foto: Privé.
Aanrijding tussen werkbusje en tram in Rotterdam-West: bestuurder bekneld geraakt Algemeen 7 uur geleden
RiF010. Foto: Danny Houwaart
De Rotterdam Surf Open komt weer naar RiF010 Algemeen 7 uur geleden
Het herdenkingsmonument aan de Kasteelweg 50. Foto: Arie de Korte
Dodenherdenking 4 mei bij Adriaen Janszkerk in Oud IJsselmonde Algemeen 8 uur geleden

Uit de krant