
Abdelkader Benali wordt conservator bij museum in oprichting FENIX
Algemeen 3.031 keer gelezenRotterdam - FENIX verwelkomt Abdelkader Benali als nieuwe conservator bij het museum in oprichting in Rotterdam. Benali maakt een selectie historische en eigentijdse objecten die bepalende momenten uit de migratiegeschiedenis verbeelden.
In de toekomstige semipermanente opstelling in FENIX worden deze objecten straks als belangrijke dragers van het universele en tijdloze verhaal van migratie zij aan zij gepresenteerd met hedendaagse kunst, fotografie, video en installaties. FENIX is het nieuwe museum over migratie in Rotterdam dat eind 2024 opent.
Het conservatorenteam van FENIX bestaat momenteel uit Hanneke Mantel, Rutger Doop en Selinay Sucu. Schrijver en programmamaker Benali en historicus Rutger Doop trekken samen het land in op zoek naar objecten en bruiklenen van collega musea, archieven en particulieren in binnen- en buitenland.
Directeur FENIX Anne Kremers: “Met de komst van Abdelkader is het conservatorenteam uitgebreid met een begenadigd verhalenverteller. Ik zie ontzettend uit naar de collectie geschiedenis die door Rutger en Abdelkader tot stand gaat komen.”
Abdelkader Benali: “Ik wil een brug gaan slaan tussen fascinerende objecten en onze gemeenschappelijke migratiegeschiedenis. Met verhalen komen voorwerpen tot leven, en andersom maken objecten de herinnering blijvend.”
Abdelkader Benali (1975) vestigt zich als klein jongetje met zijn ouders vanuit Marokko in Rotterdam. Hij debuteert op eenentwintig jarige leeftijd met de roman Bruiloft aan zee. De roman groeit uit tot bestseller. Vele boektitels volgen, net als de Gouden Ganzenveer in 2020 voor zijn bijdrage aan het geschreven en gedrukte woord in de Nederlandse taal. Naast romancier is Abdelkader onder andere televisiemaker en actief in het onderwijs. Vorig jaar was hij conservator van de tentoonstelling Het andere verhaal, Kunst uit het Marokkaans modernisme in het Cobra Museum in Amstelveen.
FENIX
Eind 2024 opent FENIX. Een historische havenloods uit 1923 transformeert tot museum naar ontwerp van de Chinese architect Ma Yansong, oprichter van MAD Architects. Aan de Maaskade biedt FENIX straks ruimte voor culturele, culinaire en creatieve ontmoetingen, op dé plek van vertrek en aankomst. Op de vlucht of de liefde achterna. Op zoek naar geluk of een beter leven. FENIX vertelt over hoop en hartstocht. FENIX is een initiatief van Stichting Droom en Daad.















