Het Nationale Vuurwerk tijdens afgelopen jaarwisseling. Foto: Kevin Verkruijssen
Het Nationale Vuurwerk tijdens afgelopen jaarwisseling. Foto: Kevin Verkruijssen

Gaat Het Nationale Vuurwerk dit jaar door of krijgen we een show met drones en lasers?

Algemeen 454 keer gelezen

Rotterdam - Het is stilletjes rond het doorgaan van Het Nationale Vuurwerk. Vorig jaar waren er rond deze tijd al allerlei plannen om de vuurwerkshow te redden, en lukte dat uiteindelijk op het nippertje ook. Nu is er nog niets bekend. Behalve dat het nieuwe stadsbestuur plannen heeft voor een show met drones en lasers.

In het coalitieakkoord van PRO, D66, VVD, CDA en Volt staat een plan om ‘in samenwerking met innovatieve bedrijven een drone- en lasershow (te) organiseren tijdens oud en nieuw.’ Daarvoor is vanaf dit jaar 500.000 euro beschikbaar.  

Niet genoeg

En dat bedrag is niet genoeg, aldus organisator JMR Event Makers van Het Nationale Vuurwerk. Jasper Scholte van JMR: “Dat geld ben je alleen al kwijt voor crowd control, voor verkeers- en veiligheidsmaatregelen rond een show met 90.000 bezoekers.” 

Ook Rotterdam Festivals heeft dat geconstateerd: ‘Een consultatie bij ervaren organisatoren, over de wens voor een drone- en lasershow, leert ons dat het op dit moment, mede vanwege crowd-management en de weersgevoeligheid van drones, niet verantwoord is om met de huidige bezoekersaantallen een oud en nieuw viering te organiseren die alleen uit een drone- en lasershow bestaat.’

Winter

Die weersgevoeligheid is ook een belangrijk punt. Tijdens oud en nieuw, middenin in de winter, is de kans groot dat een droneshow op het laatste moment wegens wind of regen niet door kan gaan. ‘Vele malen groter dan bij een vuurwerkshow het geval is’, aldus Rotterdam Festivals.  

Scholte wijst ook op de emotionele belevening van een show met de effecten van vuurwerk. “Dat is toch iets heel anders dan dat je alleen maar lichtjes in de lucht ziet. Je zou natuurlijk wel aan een combinatie van vuurwerk en drones kunnen denken.” 

Erasmusbrug

Rotterdam Festivals pleitte eerder al voor structurele financiering van de jaarlijkse vuurwerkshow bij de Erasmusbrug: ‘Wij denken graag mee welke mogelijkheden er wel zijn voor het samen vieren van het nieuwe jaar voor alle Rotterdammers bij de Erasmusbrug. We constateren echter dat een budget van 500.000 euro ontoereikend is voor organiseren van een dergelijke viering. Een bedrag van 500.000 is al nodig voor de basisrandvoorwaarden, zoals beveiliging, verkeersregelaars, hekwerk en beveiliging te water. Er is meer geld nodig om een show tijdens oud en nieuw te organiseren voor 90.000 bezoekers langs de kades. Bovendien is een drone- en lasershow fors duurder dan alleen een vuurwerkshow.’

Vuurwerkverbod

Komende jaarwisseling is de eerste oud en nieuw waarbij er een landelijk verbod op consumentenvuurwerk is. Er zullen veel meer steden een grote vuurwerkshow willen organiseren. En juist Rotterdam heeft al jaren Het Nationale Vuurwerk. Vorig jaar leek de show lange tijd niet door te kunnen gaan na een bezuiniging, pas op het laatste nippertje werd er op het stadhuis geld gevonden.

Haast geboden

Rotterdam Festivals: ‘Gezien de benodigde voorbereidingstijd, vergunningverlening en de levering van de juiste specialisten en materialen op een zeer drukke dag met veel georganiseerde shows in binnen- en buitenland is haast geboden, willen we met elkaar een show op 31 december 2026 mogelijk maken.’

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Eerder deze zomer: jongeren nemen bezit van het terras van Putaine.
Bewoners Katendrecht en Wilhelminapier willen meer en structurele maatregelen rond de zwemplek aan de Rijnhaven Algemeen 33 minuten geleden
Een impressie van de vorige editie. Foto: Nathalie Tamaëla
Molukse cultuur en geschiedenis centraal tijdens Suara Maluku in Wereldmuseum Rotterdam Algemeen 42 minuten geleden
De Luchtsingel op een archieffoto. Foto: Iris van den Broek/Make it Happen
Wie ‘meebouwde’ aan de Luchtsingel kan nu een stukje Rotterdam mee naar huis nemen Algemeen 1 uur geleden
Zij maakte wel gebruik van het gratis kaartje. Foto: Yvet van der Poel
Spelen bij Beelen stopt met gratis kaartjes voor kinderen uit Zuid: duizenden mensen kwamen niet opdagen Algemeen 2 uur geleden 16
Baroeg Open Air 2025. Foto Marieke de Lorijn
Baroeg Open Air duurt dit jaar twee dagen, de line up is compleet Algemeen 2 uur geleden
Het Nationale Vuurwerk tijdens afgelopen jaarwisseling. Foto: Kevin Verkruijssen
Gaat Het Nationale Vuurwerk dit jaar door of krijgen we een show met drones en lasers? Algemeen 3 uur geleden 9

Uit de krant