
Een zonsverduistering zoals die in augustus maak je waarschijnlijk nooit meer mee
Algemeen 1.065 keer gelezenRotterdam - Weet je nog, die zonsverduistering in 1999? Half Nederland zat, gewapend met beschermende brilletjes, klaar voor het spektakel. Dit natuurfenomeen komt elk jaar wel twee of drie keer voor, maar is niet altijd even indrukwekkend. De gedeeltelijke zonsverduistering die ons op 12 augustus te wachten staat, is de grootste sinds die in 1999.
Op woensdag 12 augustus wordt 90 procent van de zon verduisterd. Zoiets ga je misschien nooit meer meemaken, want de volgende zonsverduistering van deze omvang wordt pas verwacht in 2081. Over 55 jaar dus.
Wat kun je verwachten?
Tijdens een (gedeeltelijke) zonsverduistering, staat de maan overdag (gedeeltelijk) voor de zon, vanaf de aarde gezien. Bij een gedeeltelijke verduistering, zoals die op 12 augustus, is het niet zo dat het ineens donker wordt. De 10 procent zonlicht die langs de maan schijnt, heeft verrassend veel kracht. Het lijkt eerder alsof er sluierbewolking voor de zon zit, en het licht wordt wat koeler van kleur. Ook de temperatuur kan een paar graden dalen.
Hoe laat moet je klaar zitten?
Vanaf Rotterdam gezien, begint de maan op 12 augustus om 19.16 uur voor de zon te schuiven. Om 20.11 uur is het hoogtepunt: dan bedekt de maan de zon dus voor 90 procent. Om 21.03 is de maan weer volledig voor de zon weg.
Veiligheidsmaatregelen
Met je blote ogen naar de zon kijken, zelfs als die deels verduisterd is, kan je netvliezen blijvend beschadigen. Wil je het natuurverschijnsel waarnemen, zet dan een speciale eclipsbril op. Die moet voldoen aan de internationale norm ISO 12312-2, en vrij zijn van krassen, scheurtjes of andere beschadigingen. Nog veiliger, en net zo magisch: richt je blik op schaduwen onder bomen. Die kunnen tijdens een verduistering mooie halve maantjes laten zien.















