
Kleurrijke kunstwerken fleuren Pendrecht verder op
Algemeen 188 keer gelezenRotterdam - In het voorjaar van 2023 verschenen de eerste grote, kleurrijke bloemen in Pendrecht. Wat begon als een kleinschalige proef groeide uit tot een wijkbreed project, waarbij 25 extra bloemen op verschillende locaties werden geplaatst. Deze week kreeg het initiatief een vervolg met de plaatsing van acht opvallende zitkubussen. Een mooie aanleiding om terug te blikken op het initiatief van Joyce Koorndijk.
Door Berdien Muller.
“De levensgrote bloemen kwam ik een aantal jaar geleden tegen in Oud-Beijerland. Ik vond ze heel vrolijk en kleurrijk”, vertelt Koorndijk. Via kunstenaar Kornelis Walpot, ontwerper van de bloemen, wist zij daarna een eerste proefplaatsing in Pendrecht te realiseren. De enthousiaste reacties van bewoners op het eerste ‘bosje bloemen’ maakten duidelijk dat deze een blijvende plek verdienden.
Een fleurig huismerk voor Pendrecht
“Ik hoopte dat de bloemen een soort herkenbaar huismerk voor Pendrecht zouden worden”, vertelt Koorndijk, tevens bestuurslid van bewonersorganisatie Stichting Vitaal Pendrecht. “Mijn wens kwam uit toen anderhalf jaar later 25 extra bloemen werden geplaatst. Hierna was het tijd voor een vervolg op dit succes, namelijk de nieuwe zitkubussen.”
Samen met Walpot werd een ontwerp ontwikkeld dat aansloot bij de kleurrijke uitstraling van de bloemen. De realisatie vergde veel geduld: “Mijn bewonersinitiatief werd goedgekeurd door de gemeente Rotterdam, maar door vergunningen en verschillende procedures binnen de gemeente duurde het uiteindelijk meer dan twee jaar voordat de kubussen geplaatst konden worden”, vertelt Koorndijk. “Daarom ben ik extra blij dat ze er nu eindelijk staan.”
Kunst die mensen laat glimlachen
Voor kunstenaar Kornelis Walpot zijn de bloemen in Pendrecht een bijzonder project. Al meer dan twaalf jaar ontwerpt hij kleurrijke objecten voor de openbare ruimte. “Bijna iedereen vertelde hetzelfde: ze werden er vrolijk van en moesten glimlachen”, vertelt hij.
Volgens Walpot draagt kunst bij aan een prettige leefomgeving. Ook Koorndijk ziet een verband tussen kleur, uitstraling en een gevoel van veiligheid. “De bloemen en kubussen geven de wijk meer karakter en zorgen ervoor dat mensen positiever naar hun omgeving kijken.”
De kleurrijke objecten trekken inmiddels ook buiten Pendrecht de aandacht. Verschillende wijken hebben interesse getoond. Koorndijk: “Dit is het bewijs dat een bewonersinitiatief echt het verschil kan maken.”















