Afbeelding
Sawa. Foto: Ossip van Duivenbode

SAWA wint Rotterdam Architectuurprijs 2026: houten woontoren overtuigt vakjury

Algemeen 186 keer gelezen

Rotterdam - De vakjury van de Rotterdam Architectuurprijs 2026 heeft SAWA uitgeroepen tot winnaar. Het houten woongebouw aan de Lloydpier krijgt de prijs vanwege de vernieuwende manier waarop het duurzaamheid, wonen en natuur met elkaar verbindt.

SAWA is een bijna volledig houten gebouw van 50 meter hoog met 109 appartementen. Het project is ontworpen met het idee dat een gebouw niet alleen moet voldoen aan de bestaande normen, maar daar juist overheen moet durven gaan. Volgens de jury is dat precies wat SAWA doet.

Bij de bouw is gekozen voor een circulaire aanpak. Het gebouw is opgebouwd met ongeveer 750.000 schroeven en kan in de toekomst ook weer worden gedemonteerd. Daarmee moet het niet alleen een eindproduct zijn, maar ook een flexibel bouwwerk voor de lange termijn.

Opvallend is de nadruk op gemeenschappelijkheid. Bewoners delen onder meer een moestuin, werkruimtes en een gezamenlijke fietsen- en gereedschapsruimte. Ook beschikt elk appartement over royale buitenruimtes, in totaal zo’n 40 vierkante meter per woning. Langs de gevels is ruimte gemaakt voor groen, met in totaal 700 strekkende meter aan bloembakken. Daardoor moet het gebouw niet alleen een plek zijn voor bewoners, maar ook voor planten, insecten en vogels in de stad.

De jury prijst daarnaast de keuze van ontwikkelaars om genoegen te nemen met een lagere winst, in ruil voor een andere kijk op waarde. Niet alleen financieel rendement, maar ook leefkwaliteit en toekomstbestendigheid spelen daarin een rol. Volgens de jury is dat een ontwikkeling die laat zien waar de bouwsector naartoe beweegt.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
SAWA wint Rotterdam Architectuurprijs 2026: houten woontoren overtuigt vakjury Algemeen 1 uur geleden
Jerry Boulogne. Foto privé
Jerry Boulogne over het belang van samen zingen bij dementie Algemeen 1 uur geleden
De fietser is naar het ziekenhuis vervoerd. Foto: 
112 PlanetZone Media.
Fietser gewond na botsing met brommer Algemeen 2 uur geleden
Franciscus is, naast het Erasmus MC, het tweede ziekenhuis dat volledig is aangesloten op de app. Foto: PR.
Franciscus sluit aan op Digizorg App: één digitale ingang voor patiëntenzorg Algemeen 2 uur geleden 1
Wissel 711: Knuffelkast van Anique Weve. Foto: De Aanschouw
Kleinste galerie van Nederland viert kwart eeuw Rotterdamse kunst Cultuur 3 uur geleden
Giovanni van Bronkhorst.
Giovanni van Bronckhorst terug als hoofdtrainer van Feyenoord Sport 4 uur geleden 4

Uit de krant