2021: André de Baerdemaeker van Vogelklas Karel Schot en toenmalig wethouder Bert Wijbenga van de Gemeente Rotterdam vieren dat Rotterdam een officiële stadsvogel heeft. Foto: Caro Linares
2021: André de Baerdemaeker van Vogelklas Karel Schot en toenmalig wethouder Bert Wijbenga van de Gemeente Rotterdam vieren dat Rotterdam een officiële stadsvogel heeft. Foto: Caro Linares

Rotterdam heeft een officiële stadsvogel maar bijna niemand weet dat

Algemeen 1.517 keer gelezen

Rotterdam - Al meer dan vier jaar heeft Rotterdam een officiële stadsvogel: de kleine mantelmeeuw. Maar bijna niemand weet dat. Daar zou verandering in moeten komen. De meeuw moet vaker te zien zijn in uitingen van de gemeente.

Dat idee komt uit de koker van gemeenteraadslid Mina Morkoç (GroenLinks). In 2021 plaatste zij een berichtje op het toenmalige Twitter over een officiële stadsvogel. Er zijn immers genoeg andere steden die wél zo’n vogel hebben, en Rotterdam niet. Het korte berichtje liep uit de hand en er volgde een verkiezing waaraan het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders een officieel tintje gaf, door te bevestigen dat de winnende vogel voortaan dé stadsvogel van onze stad zou zijn.

Duif, nijlgans en phoenix

In 2021 organiseerde De Havenloods samen met de gemeente Rotterdam en Vogelklas Karel Schot de verkiezing, alle Rotterdammers konden meedoen en de officiële stadsvogel kiezen. ‘Welke vogel past het best bij de stad Rotterdam’, was de vraag. En er reageerden duizenden mensen. Veel mensen kozen voor de duif, de nijlgans en de phoenix. Maar de winnaar werd de meeuw. De kleine mantelmeeuw om precies te zijn. 

Bert Wijbenga

Toenmalig dierenwethouder Bert Wijbenga vond het een mooie keuze en zei in augustus 2021: “Het is natuurlijk een lekkere brutale vogel met een grote bek, héél Rotterdams. Alle dieren, planten en bomen zijn van groot belang voor de biodiversiteit in onze stad. Maar voortaan zal de meeuw symbool staan voor de Rotterdamse vogels. Zoals Aboutaleb de eerste burger van Rotterdam is, zal de meeuw voortaan de eerste vogel zijn.”

Kralingse Plas

Om zijn benoeming tot officiële stadsvogel van Rotterdam te vieren, werd bij de Kralingse Plas een net herstelde meeuw vrijgelaten. Wijbenga gaf ‘m de naam Bep, naar de Rotterdamse bokser Bep van Klaveren. Bep was gewond in Vogelklas Karel Schot aan het Afrikaanderplein beland, maar er weer bovenop gekomen. Hij/zij leek niet erg onder de indruk van de verkiezing, maakte zelfs een ronduit chagrijnige indruk. Nadat Bep richting zijn soortgenoten op de plas was gevlogen, is er niets meer van het beestje vernomen.

Onmisbaar onderdeel

Tot nu dus. Morkoç dient in de gemeenteraad een motie in over de stadsvogel. Het zit haar dwars dat bijna niemand in Rotterdam van het bestaan af lijkt te weten. Terwijl: ‘De kleine mantelmeeuw een onmisbaar onderdeel is van het stedelijk ecosysteem van Rotterdam en juist in de haven en aan de Maas goed gedijt. De aanwezigheid van meeuwen symbool staat voor de verbondenheid van Rotterdam met water, lucht en haven.’

Status die de vogel verdient

Om de kleine mantelmeeuw bijna vijf jaar na de verkiezing toch nog de status te geven die een officiële stadsvogel verdient verzoekt Morkoç de status van de kleine mantelmeeuw als officiële stadsvogel van Rotterdam te benoemen in officiële kanalen, zoals de website van de gemeente. En in communicatie over meeuwen de nadruk te verleggen van overlast naar een goede samenleving tussen mens en meeuw.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Banketbakkerij van de Vrande.
Banketbakkerij van de Vrande is een familiebedrijf dat in beweging blijft Vakmensen van Klasse 1 uur geleden 1
Foto: Bart Bos
De Uil aan de Maashaven zag dat het goed was Algemeen 7 uur geleden 1
Volle kade en spektakel op het water. Foto: RiF010
Volle kades en spektakel op de golven van RiF010 Algemeen 7 uur geleden 3
Foto: Eddy Meijs
Ode aan Moederdag Algemeen 7 uur geleden
Foto: FlashphotoNL
Grootschalige alcoholcontrole rondom uitgaansgelegenheden Politie 7 uur geleden 3
De muren van het portiek waren zwartgeblakerd, deuren opengevlogen. Foto: FlashphotoNL
Ravage in portiek na explosie, woningen ontruimd Politie 7 uur geleden

Uit de krant