Albert Kokosky Deforchaux, bekend van Ap Halen, organiseert in de weekenden kleine culturele evenementen in het brugwachtershuisje. Foto: Astrid van Unen
Albert Kokosky Deforchaux, bekend van Ap Halen, organiseert in de weekenden kleine culturele evenementen in het brugwachtershuisje. Foto: Astrid van Unen

Cultuur op postzegelformaat in het brugwachtershuisje aan de Lage Erfbrug

Algemeen 2.991 keer gelezen

Rotterdam- Cultuur op postzegelformaat, zo zou je het programma in het brugwachtershuisje aan de Lage Erfbrug in Delfshaven kunnen noemen. Sinds een jaar organiseert Albert Kokosky Deforchaux, bekend van Ap Halen, in de weekenden kleine culturele evenementen in het huisje. Van documentaires tot disco’s, van boekpresentaties tot workshops. Met twaalf deelnemers zit het al bommetjevol.

Door Astrid van Unen

Albert Kokosky Deforchaux (1960) blijkt een oud-collega van De Havenloods. Begin deze eeuw schreef hij voor deze krant grote verhalen over onder meer apneu en mannenkleding. Zijn loopbaan is kleurrijk en lang. Van een universitaire studie in Klassieke Talen naar de horeca met een uitstap naar scenarioschrijven en de kunstacademie om ten slotte al meer dan tien jaar Delfshaven te verblijden met zijn kookkunst. Ap Halen aan de Mathenesserdijk is een begrip in deze wijk, waar naar verluidt de beste nasi rames af te halen is.

Het brugwachtershuisje aan de Lage Erfbrug, die de Nieuwe Binnenweg met de Schiedamseweg verbindt, stamt uit 1925. “Volgend jaar groot feest”, lacht Kokosky Deforchaux, refererend aan het honderdjarig jubileum. Deze plek heette vroeger het Lage Erf, omdat het lager lag dan de omgeving. Het erf werd gebruikt als los- en opslagplaats, zo staat te lezen op het historische bord aan het huisje.

Gemeentelijk monument

Toen in 2008 een nieuwe brugwachterspost tegenover het huisje werd geopend, werd het oude gebouwtje gemeentelijk monument. Het bleef lange tijd leeg staan. “Je kon er ook niets mee doen”, legt Kokosky Deforchaux uit, “want de oorspronkelijke toegangsdeur lag achter de slagbomen. Die deur is in 2017 verplaatst en sindsdien heeft het verschillende huurders gehad.”

De voorlaatste huurder had er een koffietentje, waar ook stroopwafels, broodjes en kleine cadeaus werden verkocht. Toen zij wilde ophouden, benaderde ze hem. ‘Echt iets voor jou’, vond ze. De effectieve ruimte om iets te organiseren in het brugwachtershuisje beslaat zo’n drie bij vier meter. Daarnaast is er een klein keukenblok en toilet, en een zolderruimte voor opslag. Hier zag hij wel wat in. “Mijn hart ligt bij culturele evenementen, meer nog dan bij het koken”, zegt hij.

Cultuur en koken

Toch speelt ook hier het koken een rol. Elke zaterdagmiddag verkoopt hij een broodje frikadel pan, een knapperig wit broodje belegd met warm, exotisch gekruid gehakt. “Van de verkoop kan ik in elk geval de huur betalen.” Maar hij organiseert ook eens per week op zaterdagavond of zondagmiddag een event. Zo is er op zondagmiddag 18 februari een workshop Intuïtief Toevalstekenen onder leiding van Diana van Ewijk. “Ik heb eerder eens een workshop bij haar gevolgd”, licht Kokosky Deforchaux toe. “Het is een manier van tekenen waarbij je tot jezelf komt.”

Een week later wordt de film The Exterminating Angel uit 1962 van Luis Buñuel vertoond en ingeleid door scenarist Ernst Gonlag. Omdat het brugwachtershuisje snel vol is, raadt Kokosky Deforchaux mensen aan zich aan te melden op zijn Facebook-pagina Hét Brugwachtershuisje. Met twaalf mensen is het echt vol. De toegang is gratis. Er zijn voldoende krukken aanwezig, maar “neem je eigen (klap)stoel mee voor meer zitcomfort.”

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Foto: Bart Bos
Romantiek onder moeders paraplu Algemeen 8 minuten geleden
Foto: Mieke van der Linden
Rotterdammers maken samen buttons na overlijden Dolly Parton Algemeen 18 minuten geleden
Foto: Persbureau PeterNick
Compleet verborgen ‘woonblok’ aangetroffen na brand in Zuidelijk Randpark Algemeen 1 uur geleden 5
Afbeelding
Budgetmaatjes helpen bij geldzorgen en zoeken nieuwe vrijwilligers: ‘Bracht niet alleen financieel meer zekerheid, maar vooral rust’ Algemeen 1 uur geleden
Frans en Miranda begeleiden families met persoonlijke aandacht, eerlijk advies en de rust die nabestaanden op zo'n moment nodig hebben.
Kloeg Uitvaartzorg: een persoonlijk afscheid zonder poespas Vakmensen van Klasse 1 uur geleden
Foto: Jeroen Cohn
Met de tokkelbaan de pindakaaspotten af Algemeen 1 uur geleden

Uit de krant