
Kunst op de brughuisjes: ‘Kalmeer de Zee’ siert Noordereiland
Algemeen 299 keer gelezenRotterdam - Op het Noordereiland is sinds half april een bijzondere kunstinstallatie te zien. Kunstenaar Karin van Paassen heeft de brughuisjes bij de Oude Willemsbrug omgetoverd met haar werk Kalmeer de Zee. Het project is het eerste van drie kunstinitiatieven die de komende maanden op en rond de huisjes plaatsvinden, als onderdeel van het programma Rotterdamse Waterparels van Stichting Brugwachtershuisjes.
De installatie bestaat uit acht opvallende boegbeelden die uitkijken over de Maaskade en de Maas. De vrouwelijke figuren symboliseren de kracht om woeste zeeën tot rust te brengen. Ze dragen porseleinen amuletten en objecten die verwijzen naar oude zeemansverhalen en bijgeloof. Denk aan beschermende voorwerpen zoals spijkers, hoefijzers en alledaagse spullen die vroeger moesten helpen om onheil af te wenden.
Van Paassen, die al veertig jaar actief is als curator in de wereld van design, mode en sieraden, werkt de laatste jaren vooral met (zwart) porselein. Haar fascinatie voor dit materiaal bracht haar ook regelmatig naar China, waar ze een sterke band mee opbouwde.
Rijke geschiedenis
De brughuisjes zelf hebben een rijke geschiedenis. Ooit dienden ze als politiepost en kiosk bij de oude Willemsbrug uit 1926. Toen deze brug in 1981 werd vervangen door de huidige rode Willemsbrug, bleven de huisjes behouden als gemeentelijk monument.
Met Rotterdamse Waterparels onderzoekt Stichting Brugwachtershuisjes hoe deze bijzondere plekken nieuw leven ingeblazen kunnen worden. Door samen te werken met bewoners en kunstenaars wil de stichting zorgen voor meer levendigheid in de buurt.
Kalmeer de Zee is nog tot eind juli te bewonderen. De officiële onthulling vindt plaats op zondag 3 mei om 16.00 uur.















