
Optimisme over terugkeer singels: stroomt er straks weer water op de Schiekade?
Algemeen 4.916 keer gelezenRotterdam - Over een jaar of tien zou er zomaar weer water kunnen stromen op de Schiekade. Of op de Blaak. Of misschien komt de Goudsesingel wel weer terug. Op die manier kunnen buurten in het centrum groener en koeler worden en liggen er minder plassen in tijden van regenbuien.
Door Emile van de Velde
“Ik kom zelf elke dag over de Goudsesingel. Als het geregend heeft, is dat nu al één grote plas water. Dan kunnen we er toch net zo goed áltijd water laten stromen.” Gemeenteraadslid Marike Abrahamse (VVD) lacht erbij. Net als veel mensen om háár lachten toen ze een jaar geleden met het plan kwam om gedempte singels in het centrum weer vol water te zetten. Maar het zou er zomaar echt van kunnen komen. “Er zijn verschillende plekken in onderzoek en de wethouder heeft toegezegd in januari met de uitkomsten te komen.”
Vissen en watervogels
Abrahamse heeft als ideaalbeeld de terugkeer van mooie singels vol vissen, watervogels en buurtbewoners die aan de kant verkoeling zoeken op hete dagen. Maar er zijn ook allerlei andere varianten mogelijk. “Als er onder de grond wateropvang komt en de straat erboven een stuk groener wordt gemaakt, zijn we natuurlijk ook al een eind. Het is op dit moment in het centrum van Rotterdam 7 graden warmer dan elders in de stad. Er moet meer groen komen. En met extra wateropvang kunnen we het probleem van die plassen oplossen. In mijn plannen moet er ook nog ruimte voor auto’s, de stad moet natuurlijk gewoon bereikbaar blijven. Maar dat we minder auto’s in de binnenstad willen, is ook bekend.”
Heemraadssingel
Of we van die brede, statige singels als de Heemraadssingel kunnen verwachten, is dus nog de vraag. Maar Abrahamse heeft in ieder geval één plek op het oog waar veel mogelijk is: “Toen ik met dit plan kwam, waren bewoners van de Schiekade meteen enthousiast. Het hoeft ook geen brede singel middenin de weg te zijn, op de Schiekade heb je ook dat stuk parallelweg waar water zou kunnen komen. Als dat dan ook nog aansluiting vindt (boven of onder de grond) met bijvoorbeeld de Provenierssingel, is er ook echt strómend water. Ook de Blaak of de Westblaak lijken me prima opties. De Goudsesingel zou ik ook graag zien, daar heeft een buurtbewoner zelfs al tekeningen voor gemaakt. Maar vaak zijn kabels en leidingen ook nog een probleem.”
Europa
In januari weten we dus meer. Daarna is er nog flink wat werk aan de winkel, moet er bijvoorbeeld nog naar geld worden gezocht. Abrahamse: “Maar het begint met ambitie, met een ideaalbeeld. Laten we eerst kijken wat er kan en daarna hoe we dat moeten gaan doen. Binnen Europa leeft sterk het idee dat klimaatadaptie moet beginnen om plekken waar het het warmst is. Dat is dus in het centrum van de stad. Dus misschien kunnen we dit idee wel met Europese subsidie betalen. Het groener maken van straten kan natuurlijk snel gaan, er ook echt water laten stromen zal langer duren. Maar ik hoop toch wel binnen zeven tot tien jaar.”















