De Bewonersgroep Tegen Vliegtuigoverlast (BTV) roept de minister op ervoor te zorgen dat de milieueffectrapportage MER en andere onderzoeken in de aanvraag een verbetering van de leefomgeving van omwonenden centraal stellen. Foto: Peter Zoetmulder
De Bewonersgroep Tegen Vliegtuigoverlast (BTV) roept de minister op ervoor te zorgen dat de milieueffectrapportage MER en andere onderzoeken in de aanvraag een verbetering van de leefomgeving van omwonenden centraal stellen. Foto: Peter Zoetmulder

BTV-Rotterdam: uitgangspunt vergunningaanvraag Rotterdam The Hague Airport staat haaks op Luchtvaartnota

Algemeen

Rotterdam - De vereniging BTV-Rotterdam (Bewonergroep Tegen Vliegtuigoverlast) meent dat de brief van Minister van I&W aan Rotterdam The Hague Airport (RTHA) uitgaat van verkeerde criteria voor het luchthavenbesluit. Vorige week startte Rotterdam The Hague Airport de aanvraag van een luchthavenbesluit. Een van de documenten in de aanvraag is een brief van minister Mark Harbers aan RTHA over de te nemen stappen.

Volgens de minister zijn drie zaken relevant om te komen tot een juridisch houdbaar luchthavenbesluit: (1) vervoersprognoses, (2) een bedrijfseconomische haalbaarheidstudie naar de luchthavenexploitatie, en (3) een overzicht van de macro-economische effecten van de luchthavenontwikkeling ten opzichte van de bestaande situatie. Uit de economische onderbouwing moet de invoerset volgen die uitgangspunt was voor alle onderzoeken in het kader van de milieueffectenrapportage (MER). 

Groei versus reductie
Met andere woorden: volgens de minister is de economische analyse van de gewenste toekomstige ontwikkeling van RTHA (groei) het uitgangspunt voor de MER. Dit staat haaks op de bepalingen in de Luchtvaartnota. De Luchtvaartnota bepaalt het beleid van de overheid voor de luchtvaartsector in de komende 30 jaar.

De Luchtvaartnota is helder. “Het Rijk stelt als doel de negatieve gezondheidseffecten door de luchtvaart te verminderen. Hierbij gaat het om geluidsbelasting en de uitstoot van schadelijke stoffen voor mens en klimaat.” Dit betekent dat de reductie van geluidsbelasting en uitstoot van schadelijke stoffen het uitgangspunt moeten zijn voor de MER.

Voor RTHA gelden drie publieke belangen: veiligheid, leefomgeving en duurzaamheid. Instandhouding van de huidige omvang van het commerciële verkeer (lees: goedkope vakantievluchten) valt hier niet onder, aldus BTV-Rotterdam.

Negatieve gezondheidseffecten
Om de negatieve gezondheidseffecten voor omwonenden te verminderen en te voldoen aan de overige randvoorwaarden uit de Luchtvaartnota is krimp noodzakelijk, meent BTV-Rotterdam. Dit wordt ook onderkend in de nota: “Voor de korte termijn betekent het centraal stellen van normen voor klimaat en leefomgeving een afname van het aantal vluchten.”

De ontwikkeling op de lange termijn is volgens de Luchtvaartnota afhankelijk van de vraag of de luchtvaartindustrie erin slaagt om via innovatie de geluidsoverlast voor omwonenden en de totale uitstoot van schadelijke stoffen voor mens, natuur en klimaat aantoonbaar te verminderen. Vereniging BTV-Rotterdam is hier uiterst sceptisch over en is voorstander van een krimpscenario.

BTV-Rotterdam heeft op 22 januari haar Reflectie op het Eindproduct Participatietraject nieuw luchthavenbesluit RTHA bij de betrokken ministeries en commissies ingediend. Zij roept de minister op ervoor te zorgen dat de MER en andere onderzoeken in het aanvraagproces een verbetering van de leefomgeving van omwonenden centraal stellen en RTHA te instrueren een krimpscenario te laten doorrekenen. 

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

De metro op Rotterdam Centraal. Stockfoto: Rick Keus/RET
Partij voor de Dieren start petitie tegen schrappen 270 miljoen voor Rotterdams OV Algemeen 3 minuten geleden
Foto: Maddy Koster
Rotterdam in de vroege ochtend Algemeen 3 uur geleden 1
Foto: Persbureau PeterNick
Voordeur uit woning geblazen bij explosie Provenierswijk Politie 3 uur geleden
Paul en Inge maken jaarlijks verhalen over delen van onze stad via hun website, tentoonstellingen, lezingen en rondleidingen. Foto: Astrid van Unen.
Honderd jaar geschiedenis van Coolhaveneiland Algemeen 19 uur geleden
Het stadhuis van Rotterdam. Foto: Ossip van Duivenbode
De voors en tegens van het nieuwe Rotterdamse daklozenbeleid Kwestie van de Week 20 uur geleden 1
Breakin’ Convention ontstond in Londen en groeide uit tot een internationaal bekend festival voor hiphopdanstheater.  Foto: Salih Kilic
Wereldberoemd hiphopfestival komt naar Rotterdam: vier dagen vol dans, rap en battles Cultuur 20 uur geleden 2

Uit de krant